سه شنبه 29 خرداد 1397

معاون کشاورزی شرکت نیشکر امیر کبیر:بالاترین راندمان آبیاری کشور را در سیستم آبیاری نشتی داریم

رضا شهریور در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به مصوبات استانی و کشوری برای ساماندهی زه آب نیشکر در غرب کارون اظهار کرد: قرار بود این زه آب از طریق کانال شیردم به کنار کارون منتقل و سپس با احداث ایستگاه پمپاژ و نصب سیفون در زیر رودخانه، به شرق کارون منتقل شده و پس از آن از طریق یک کانال خاکی به تالاب شادگان و خلیج فارس هدایت شود.
وی افزود: در این مصوبه احداث ایستگاه پمپاژ جزو وظایف شرکت توسعه نیشکر بود که انجام شده ولی اجرای سیفون که از تعهدات شرکت نفت و احداث کانال در شرق کارون بر عهده آب و برق بوده، عملیاتی نشده است.
معاون کشاورزی نیشکر امیر کبیر یادآور شد: ایجاد تالاب نیشکر به دستور مقامات کشوری و بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در راستای ایجاد یک سپر دفاعی در این نقطه مرزی و کاهش گرد و خاک بوده و اسناد و مکاتبات در این خصوص وجود دارد.
شهریور در خصوص حوضچه های زیرسازی و جداسازی در تالاب نیشکر توضیح داد: زه آب تالاب کنترل شده و حوضچه ها زیرسازی و جداسازی ساخته شده و هر ساله هزینه هنگفتی بالغ بر صد میلیارد ریال برای آماده سازی و بهسازی این حوضچه های تبخیری هزینه می شود.
وی ادامه داد: این زه آب ها که در حال حاضر یک اکوسیستم را در این منطقه به وجود آورده اند، اراضی کشاورزی یا سفره های آب زیر زمینی را آلوده نکرده و در واقع در زمین هایی رها می شود که برای قرن ها بدون کشت باقی مانده اند.
معاون کشاورزی نیشکر امیر کبیر گفت: بخش عمده ای از آب رهاسازی شده در مجاورت شرق جاده اهواز به خرمشهر مربوط به فعالیت هایی است که از سوی سازمان شیلات صورت می گیرد که در حال مدیریت و اصلاح است و بخش دیگر هم از سوی شرکت توسعه نیشکر در حال ساماندهی است.
تصاویر / بازدید خبرنگاران از شرکت کشت‌ و صنعت امیرکبیر
**تداوم EC بالای کارون می تواند کشت نیشکر و گیاهان دیگر را با مشکل روبرو کند
شهریور با اشاره به اثرات سد گتوند علیا بر EC آب کارون بیان کرد: EC آب کارون که برای زمین های این شرکت استفاده می شود، به سه هزار و ۴۰۰ میکروموس افزایش یافته است که تداوم آن می تواند کشت نیشکر و گیاهان دیگر را با مشکل روبرو کند.
وی ادامه داد: آستانه تحمل گیاه نیشکر یک هزار و ۷۰۰ میکروموس است که با اضافه شدن هر هزار میکروموس به این شوری‌، عملکرد تا حداقل پنج درصد کاهش پیدا می کند.
معاون کشاورزی نیشکر امیر کبیر EC خاک زمین های بایر این شرکت را در ابتدای فعالیت،۶۰ هزار میکرو موس عنوان کرد و گفت: با اجرای شبکه مدرن آبیاری و زهکشی و عملیات خاکشویی EC خاک را به حد مناسب برای کشت نیشکر یعنی سه هزار میکروموس رساندیم.
وی ادامه داد: زمین های این واحد در ابتدای فعالیت، از سویی به دلیل گرما و از سوی دیگر به علت شیرین کردن خاک فاقد ماده مغذی و مواد آلی بود که تلاش کردیم با عملیات کشت غیر نیشکری و کودهای شیمیایی تولید مناسب و پایداری داشته باشیم.شهریور با بیان این که در سه سال گذشته کودهای آلی موسوم به کمپوست از پسماندهای نیشکر تولید و استفاده شده، اظهار کرد: در راستای حفظ محیط زیست و بهبود و حفاظت از منابع آبی، برنامه کاهش کودهای شیمیایی اجرا و از مواد آلی ضایعات نیشکر از جمله باگاس و فیلتر کیک استفاده کردیم.وی ادامه داد: در سال گذشته بالغ بر ۶۰ هزار تن کمپوست تولید کرده و در مزارع آیشی به میزان ۳۰ تن در هر هکتار استفاده کردیم که می تواند علاوه بر تامین مواد غذایی گیاه نیشکر، ‌ساختمان خاک و فیزیک خاص را اصلاح و عملکرد خاک را افزایش دهد.

 

معاون کشاورزی نیشکر امیر کبیر در خصوص EC بیش از ۳۰ هزار تالاب نیشکر که از سوی فعالان محیط زیست بیان شده، گفت: این عدد را رد می کنیم زیرا طبق آمارها، EC زه آب تالاب نیشکر در حال حاضر ۶ هزار و ۶۰۰ میکروموس است که تنها دو برابر میزان EC آب کارون( ۳ هزار و ۴۰۰ )است.
وی یادآور شد: مرجع هرگونه آمار در این زمینه، سازمان محیط زیست است و این سازمان باید در این زمینه اظهار نظر کند.

تصاویر / بازدید خبرنگاران از شرکت کشت‌ و صنعت امیرکبیر

شهریور عنوان کرد: پیش بینی ما این است که اگر وضعیت کارون مناسب و EC آن به زیر ۲ هزار میکروموس برسد، در سه یا چهار سال آینده، EC زه آب های تولیدی شرکت توسعه نیشکر مناسب کشت برخی گونه های مقاوم به شوری مانند جو، اوکالیپتوس و نخلستان خواهد بود.

معاون کشاورزی شرکت کشت و صنعت نیشکر امیر کبیر با انتقاد از عدم حمایت دولت از احداث صنایع پایین دستی و تبدیلی نیشکر، تاکید کرد: کارخانه MDF و کمپوست و صنایع تبدیلی یکی از نیازهای این محصول است که امکان اشتغال بیشتر و تنوع تولیدات را در سطح استان را فراهم کند ولی تاکنون محقق نشده است.

وی ادامه داد: انتظار می رود با حمایت بخش خصوصی و تشویق سرمایه گذاران و رونق بخش صنایع پایین دستی نیشکر، ضمن افزایش اشتغال در استان، از دور ریختن پسماندها جلوگیری شود.

شهریور با بیان این که آبیاری تحت فشار اولویت این شرکت است، گفت: در این شرکت بالاترین راندمان آبیاری سطح کشور در سیستم آبیاری نشتی دارد به شکلی که راندمان این شیوه آبیاری در کشور کمتر از ۳۰ درصد و برای این شرکت ۵۰ درصد است.

وی درخصوص سطح زیر کشت شرکت نیشکر امیرکبیر توضیح داد: سطح زمین های قابل کشت در این واحد نیشکر ۱۲ هزار و ۲۰۰ هکتار و سطح زیر کشت کنونی آن ۱۱ هزار و ۹۰۰ هکتار است و برنامه ریزی شده امسال از ۹ هزار و ۷۰۰ هکتار زمین قابل برداشت، بالغ بر ۸۵۰ هزار تن نیشکر تولید شود.

معاون کشاورزی نیشکر امیر کبیر با اشاره به دوره پنج ماهه فصل برداشت نیشکر گفت: از ابتدای آبان ماه تاکنون حدود ۳۷۵ هزار تن نیشکر و ۴۰ هزار تن شکر زرد تولید شده و انتظار می رود از مجموع نیشکر تولید شده، حدود ۹۰ هزار تن شکر سفید تولید شود.

 

 

تصاویر / بازدید خبرنگاران از شرکت کشت‌ و صنعت امیرکبیر
تصاویر / بازدید خبرنگاران از شرکت کشت‌ و صنعت امیرکبیر
 
مرجع / ایرنا
   1396/10/17 15:47

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )