سه شنبه 29 خرداد 1397

نام شرکت: موسسه تحقیقات و آموزش نیشکر و صنایع جانبی خوزستان

آدرس وب سایت: http://iscrti.ir/
مؤسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان فعالیت اولیه خود را از سال 1374 در کشت و صنعت امام خمینی (ره) در دشت شعیبیه و با هدف انجام تحقیقات زیر بنایی و کاربردی در زمینه افزایش تولید نیشکر در خوزستان آغاز نمود. فعالیت مؤسسه در سال 1376 گسترش و در محل فعلی خود واقع در 45 کیلومتری جنوب اهواز و جنب ایستگاه اصلی پمپاژ آبیاری کشت و صنعت نیشکر امیر کبیر مستقر گردید.
 با توسعه فعالیت‌های اجرایی و افزایش سطح زیر کشت نیشکر در کشت و صنعت‌های جنوبی استان خوزستان و به منظور ارایه خدمات علمی و فنی به کلیه کشت و صنعت‌های نیشکری، طرح‏های تحقیقاتی مؤسسه به طور عمده در کشت و صنعت‏های توسعه نیشکر انجام می‏گردید و اخیراً با اختصاص حدود 200 هکتار از اراضی مجاور کشت و صنعت حکیم فارابی، ایستگاه یک مؤسسه در حال راه‌اندازی می‏باشد که با آماده شدن این اراضی عمده آزمایشات مزرعه‏ای در این اراضی انجام خواهد گردید. تولید واریته‏های جدید و بومی نیشکر و ترویج چگونگی تولید، تکثیر و رهاسازی زنبور پارازیت آفت ساقه خوار نیشکر در کشت و صنعت‌ها و انجام طرح‏های تحقیقاتی کاربردی متعدد در زمینه‏های مختلف تولید نیشکر و ارائه نتایج آنها در گزارشات سالیانه از فعالیتهای موسسه در این سالیان بوده است.
راه اندازی آزمایشگاه صنایع غذایی همکار با سازمان استاندارد و تولید شکرهای طعم دار با طعم های هل،دارچین، لیمو و زنجبیل و شکر پودری انجام مطالعات در رابطه با چگونگی تولید صنایع جانبی از نیشکر و مشتقات آن بر اساس درخت نیشکر از اقدامات در حال انجام در بخش تحقیقات صنعت مؤسسه می‏باشد.
 
 فعالیت‌های مؤسسه در معاونت‌ها و مدیریت‌های تحقیقاتی ذیل انجام می‌پذیرد:
معاونت کشاورزی
مدیریت به زراعی: شامل بخش‌های زراعت، مکانیزاسیون و ماشین‌های کشاورزی، آبیاری و زهکشی، هواشناسی، خاک شناسی و تغذیه نبات، ابزار دقیق کشاورزی و آزمایشگاه آب، خاک و گیاه
مدیریت به نژادی و بیوتکنولوژی: شامل بخش‌های به نژادی، بیوتکنولوژی و آزمایشگاه کشت بافت
مدیریت گیاه پزشکی: شامل بخش‌های آفات، بیماری‏‌ها و علف‏های هرز
 
معاونت صنعت
مدیریت تحقیقات صنعتی: شامل آزمایشگاه صنایع غذایی، آزمایشگاه کالیبراسیون و آزمایشگاه میکروبیولوژی
 
 
نیشکر و محیط زیست
شركت توسعه نيشكر و صنايع جانبي در محدوده زمين هايي فعاليت نموده كه با فاصله تقريبي 17-3 كيلومتر از رودخانه كارون قرارداشته و بدليل چندين قرن فرسایش خاك هاي سطحي و تبخیر و تعرق شدید آنها و ميزان پايين بارندگي جهت شستشوي زمين و عدم توان زهكشي طبيعي اراضی، خاك منطقه بسيار شور گرديده كه در اثر بالا بودن سطح آبهاي زيرزميني، اين شوري سير تصاعدي داشته است بطوريكه 90 % خاكهاي محدوده این شرکت را در كلاسهاي 4 تا 6 قرار داده كه جزو خاكهاي غيرقابل استفاده جهت كشت و زرع بودند.
محدويت شديد شوري و قليايي و EC حدود70-60 هزار ميكروموس بر سانتيمتر از شاخصه هاي اراضي طرح بوده و هیچگونه فعالیت کشاورزی در آنها صورت نمی گرفت كه پس از انجام 18 هزار كيلومتر لترال گذاري (لوله هاي مشبك PVC به  قطر 160-100 ميلي متر) و 800 كيلومتر لوله هاي سيماني (كلكتور) به قطر 1000-300 ميلي متر در اعماق دونیم یا پنج متری زمین باعث گرديد سطح آب زيرزميني تا عمق حدود 2 متري پايين رفته و ضمن انجام عمل آبشويي با ايجاد تهويه مناسب اراضي را جهت هر نوع كشتي آماده نمايد.
بنابراین با کشت نیشکر و به زیر کشت بردن حدود 70 هزار هکتار از این زمین های شور و لم یزرع، گستره ي سبزي (سطح ساقه و برگ)، معادل 6 تا 8 برابر سطح زیر کشت نیشکر به وجود آمد (حدود پانصد هزار هكتار)، که این سطح قابلیت جذب يك ميليون و هشتاد هزار تن دی اکسید کربن و تولید و انتشار 786 هزار تن اکسیژن را داشته و نقش بسزایی در تلطیف هوای منطقه دارد که البته آمار حداقل و حداکثر درجه حرارت می تواند مؤید این موضوع باشد و همچنین این مزارع همیشه سرسبز زيستگاهي امن براي حيات وحش به وجود آورده است.
همچنین این شرکت برای مبارزه با مهمترين دشمن طبيعي نیشکر یعنی كرم ساقه خوار (سزامیا)، زنبوري به نام تلنموس  (Busseolae Telenomus) را پرورش و تولید می کند که باعث کنترل صدرصدی کرم ساقه خوار نیشکر شده است بنابراین این شرکت برای مبارزه با آفات از روش بیولوژیک استفاده می کند.
 
 
 
شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در راستاي حفظ محیط زیست موفق به اخذ گواهينامه ها و اجرای پرژه ها و طرح های زیر گرديده است.
  1. دريافت اولين گواهينامه بين المللي كاهش گازهاي گلخانه اي كنوانسيون كيوتو براي اولين بار در كشور
  2.  اجرای پروژه سیستم مدیریت زیست محیطی (EMS) در کشت و صنعت های هفت گانه .
  3.  استقرار مدیریت محیط زیست ISO 14001:2004 .
  4.  استقرار سیستم مدیریت یکپارچه IMS .
  5. استقرار سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2008 .
  6.  اجرای پروژه پایش و مراقبت زیست محیطی در کشت و صنعت های هفت گانه .
  7.  پروژه ی  احداث فضای سبز در درون و اطراف کشت و صنعت های هفت گانه.
  8.  انجام بيش از 30 طرح تحقیقاتی مرتبط با حفاظت از محیط زیست در مؤسسه تحقیقات نیشکر.
  9. کاشت بالغ بر چهارمیلیون اصله درخت مثمر و غیرمثمر در واحدهای هفتگانه توسعه نیشکر.
  10.  راه اندازی تصفیه خانه های صنعتی کشت و صنعت های هفت گانه.11- افزایش راندمان آبیاری در شرکت توسعه نیشکر به بیش از 50 درصد.
 
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
9/10 (تعداد آرا 2 نفر )